Testovanie obyvateľstva začalo už dávno

od Peter Takáč
395 pozretí

Vládna kampaň s názvom „Som zodpovedný“ mala za úlohu spropagovať testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19. Tomu, kto by sa na nej nezúčastnil hrozila vláda odopretím zdravotnej starostlivosti a obmedzením osobnej slobody. Príhodnejší názov by teda mal byť „Som poslušný“. Zodpovednosť si totiž nemožno vynútiť.

Svojvoľný pokus nechať za dva dni pretestovať celé Slovensko nebol prvý raz, čo sa Matovič zahrával s verejnosťou a skúšal, kam až môže zájsť. Robil už pri kauze Arca Capital, kde podľa vlastných slov „testoval reakcie ľudí a médií na informácie, ktoré kolovali na verejnosti.“ Skúšal a vyšlo mu to s krátením daňového priznania, a spravil to aj pri falošnej diplomovke, keď priznal, že ak niečo z nej ukradol, tak je zlodej.

Otázka je, prečo nič z toho nestačí na jeho úplnú diskvalifikáciu z politickej scény? Prvým a zjavným dôvodom je, že Joker Matovič má v rukáve žolíka, ktorý prebíja všetky výčitky a kritiku na jeho adresu. Znie: Chcete azda, aby sa vrátil Fico, prípadne Ficovi bývalí kolegovia prevtelení do Pellegriniho strany? Tak ako pri plošnom testovaní, aj tu sú bezmocní ľudia tlačení do vynútenej voľby.

Niežeby túto vládu obchádzali korupčné kauzy, sú však vnímané ako zákazky kamarátom, ktorí dokážu vybaviť všetko rýchlejšie a ľahšie. Richard Sulík pozná ľudí z firmy, ktorá dodala milióny nepresných testov bez súťaže, no neodmietnu ju. Boris Kollár vlastní Fun rádio, kde si štát objednal štedrú reklamu a ministri uzatvárajú rozprávkovo štedré zmluvy na právne služby s tým istým právnikom.

Popritom Matovičova vláda predvádza až ukážkový pravicový populizmus. Aby dala najavo svoj záujem o bežných ľudí, zasadne skoro ráno, zatvorí si načas parlamentný bufet, no reálne pre prehlbenie demokracie alebo vyrovnanie sociálnych rozdielov neurobí nič. Naopak, ruší obedy zadarmo pre deti v núdzi, sabotuje dialóg s odbormi a okresá rast minimálnej mzdy.

Veľkou výhodou Matoviča je, že mu pri chaotickom a amatérskom riadení štátu sekundujú jeho sympatizanti, ktorí nezmyselnosť a nedomyslenosť jednotlivých krokov vlády vyplňajú vlastnými dojmami a dohadmi. Nech Matovič povie čokoľvek, vymyslia si dôvody, prečo je to správne. Hoci očierňuje odborníkov, nakazených odhaľuje testami, ktoré na to nie sú vhodné, a nákazu zastavuje odďaľovaním lockdownu, v očiach jeho sympatizantov sú to dobré a najlepšie možné riešenia.

Iným vysvetlením, prečo ľudia napriek všetkému počúvajú Matoviča preto môže byť práve to, že na nikoho neberie ohľad. Kopíruje správanie sociopatov, pre ktorých je zohľadňovanie druhých považované za slabosť a obmedzenie. Televízia nám takýchto vzorov ponúka mnoho: ignorantský Homer Simpson, narcistický Cartman zo South Parku, cynický Charlie zo seriálu Dva a pol chlapa, či doktor House, neberúci žiaden ohľad na pocity pacientov.

Sociopatia vysoko postaveného politika je nebezpečím pre nás všetkých. V snahe nechať ekonomiku otvorenú čo najdlhšie dal Matovič do banku celé Slovensko. Celoplošným testovaním dal v stávku nielen chod zdravotníctva, ale i bezpečie obyvateľstva. Ak mu nezáleží na druhých a ide mu len o dosiahnutie svojho cieľa, je schopný podstupovať toto riziko aj naďalej. Mali by sme preto precitnúť z naivnej predstavy, že mu ide o naše dobro a začať sa oň starať sami. Nahraditeľný je totiž nielen Matovič, ale každý ďalší politik, ktorý by sa správal ako on.

Zdroj foto: TV6 News.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články