Prečo je investícia Volkswagenu dobrou správou a prečo by sme sa nemali až tak veľmi radovať

od Ján Košč
276 pozretí

Aj táto dobrá správa má svoje limity.

Slovensko si v minulých dňoch vypočulo dobrú správu. Tou je oficiálne rozhodnutie automobilky Volkswagen o ďalšej investícii na Slovensku.

Dobré je to pre agregátne ukazovatele slovenskej ekonomiky. Prognózy hovoria, že táto investícia v nasledujúcich rokoch zvýši rast nášho HDP o jedno percento.

Podobne sa predpokladá, že bude mať pozitívny vplyv na rast zamestnanosti.

Keďže ešte nikto presne nevie, čo všetko bude obsahovať, môže byť jej súčasťou aj aspoň základná forma výskumu a vývoja.

Limity dobra

Samozrejme, aj táto dobrá správa má svoje limity. Rast HDP a zamestnanosti neznamená, že táto dobrá správa je dobrou správou pre všetkých obyvateľov.

Rast HDP nemá priamo úmerný vplyv na rast životnej úrovne. Rast zamestnanosti neznamená, že poklesne nezamestnanosť, aspoň určite nie vo všetkých regiónoch.

Investícia Volkswagenu v Bratislave bude mať pozitívny vplyv na rast HDP bratislavského regiónu, ktorý už aj tak, z hľadiska výšky HDP na obyvateľa, patrí k najbohatším regiónom v Európe.

Je dosť pravdepodobné, že tým dôjde k ďalšiemu rastu regionálnych rozdielov, ktoré sú už i tak na Slovensku rekordné.

Rovnako treba ostražito hodnotiť túto investíciu z hľadiska betónovania závislosti Slovenska od jedného sektora ekonomiky, ako aj upínanie sa na výrobu prostriedkov individuálnej dopravy, ktorá má svoje zásadné limity.

Dopyt novej investície po pracovnej sile bude znova spôsobovať vysávanie mozgov a rúk zo slovenských regiónov a pravdepodobne aj z blízkeho a ďalekého zahraničia. Čo má svoje pozitíva, ale aj významné negatíva.

Takéto rozhodnutia, ako sú presuny výroby do iných pobočiek v rámci veľkých korporácií, spôsobujú aj zlú krv medzi zamestnancami jednotlivých pobočiek a mnohé korporácie toto napätie mnohokrát využívajú vo svoj prospech.

A čo výskum?

Keď pred pár rokmi prišla na Slovensko investícia Jaguar Land Rover, šokovala informácia, že výroba bude v Nitre, ale výskumné pracovisko tejto automobilky otvoria v Maďarsku.

Či to bolo zlyhanie našich politikov a zodpovedných úradníkov, alebo išlo o rozhodnutie automobilky, s ktorým už nešlo nič urobiť, je ťažké posúdiť. V každom prípade išlo o ukážku toho, ako by sa to robiť nemalo.

Či aktuálne ohlásená investícia Volkswagenu prinesie okrem výrobných hál aj pracoviská s vyššou pridanou hodnotou, je zatiaľ otvorená otázka.

V každom prípade musíme urobiť všetko preto, aby sme na Slovensku rozvíjali nielen výrobu s relatívne nízkou pridanou hodnotou, ale aj činnosti, ktoré prinášajú vyšší ekonomický, ale hlavne spoločenský prínos.

Ak chceme zvyšovať zamestnanosť, priestor existuje v zdravotníctve a sociálnej oblasti, napríklad aj pre demografiu.

A ako ukázal nedávny výskum z dielne výskumníkov z Národnej banky Slovenska a bruselského ETUI, priame zahraničné investície síce priniesli svoje pozitíva, tie však boli a stále sú výrazne limitované. Ak sa na domácej pôde, v domácich firmách a štátnej sfére nebude investovať do výskumu a vývoja, tak sa naša ekonomika nemá šancu posunúť ďalej.

V týchto investíciách patríme medzi najhorších v EÚ, a tak sa ani nemôžeme čudovať, že investícia Volkswagenu je u nás oslavovaná nad úrovňou jej skutočného významu.

Treba sa pozrieť, ako sme sa v minulých rokoch ako spoločnosť správali k SAV. Ako bol vo verejnej diskusii potieraný jej význam a ako sa, napríklad, počas aktuálnej pandémie ukázalo, že Biomedicínske centrum SAV zachraňuje životy i povesť štátu.

Ako sme výrazne redukovali hygienické stanice a ich laboratória sprivatizovali, hoci nám dnes tak zásadne chýbajú.

Treba sa pozrieť na to, akým spôsobom sme „zreformovali“ slovenské vysoké školstvo a ako podporujeme zberateľov titulov a plagiátorov – dehonestujúcich skutočné vzdelanie.

Všetky oči na Plán obnovy

Toto všetko treba vziať do úvahy a konečne sa postaviť čelom k výzvam, o ktorých tu už rozprávame desaťročia. Privítajme investíciu nemeckej automobilky, ale namiesto zbierania ďalších takýchto investícií sa pozrime, kde nás tlačí topánka.

Ak chceme zvyšovať zamestnanosť, priestor existuje v zdravotníctve a sociálnej oblasti, napríklad aj pre demografiu.

Ak chceme zvyšovať pridanú hodnotu nášho hospodárstva, tak treba reformy a investície nasmerovať do vzdelávacieho systému. A s tým úzko súvisia aj výskum a vývoj.

Preto je doslova trestuhodné, že sa premiér s rovnakou razanciou, s akou rieši pandémiu, nevenuje vytvoreniu skutočnej a funkčnej stratégie v rámci Plánu obnovy.

Komentár vyšiel pôvodne v denníku SME.

Fotografia:  Cesar Salazar / Unsplash

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články