Osamelí bieli muži

od Peter Takáč
622 pozretí

V masakri, ktorý sa udial pred dvoma rokmi v americkom Las Vegas, zabil strelec s poloautomatickou zbraňou 59 ľudí.

Pred rokom zas mladík vo floridskom Parklande postrieľal 14 študentov a 3 pracovníkov svojej bývalej strednej školy. Zďaleka nešlo o ojedinelú streľbu na školách. Tento incident ale predčil dovtedy najbrutálnejší masaker v dejinách federácie, z roku 1999 v štáte Colorado, o ktorom filmár Michael Moore natočil svoj alarmujúci dokument. Moore už vtedy upozorňoval na to, ako ľahko sa možno v Spojených štátoch dostať k strelným zbraniam, čo v kombinácii so šírením atmosféry strachu vytvára smrtiaci koktejl.

Po masakri na základnej škole v Sandy Hook zahynulo rukou 20-ročného mladíka 26 ľudí, väčšinou detí vo veku 6-7 rokov. Zúfalí rodičia a príbuzní vytvorili iniciatívu Sandy Hook Promise, ktorej cieľom je predchádzať podobným incidentom. Robia to prostredníctvom osvety, ale aj lobovaním za sprísnenie zákonov o predaji zbraní, súdne odoberanie zbraní, či prísnu evidenciu ich nákupu. V USA totiž sú strelné zbrane druhou najčastejšou príčinou úmrtia detí a mládeže. S ich pomocou tam každý jeden deň zomrie 8 detí, ďalších 32 je zranených alebo postrelených.

V roku 2013 tam vinou strelných zbraní prišlo o život 33 000 ľudí. V roku 2017 to už bolo 39 000 ľudských životov, takže vzrástol počet vrážd i samovrážd spôsobených nimi. Tieto fakty znejú ako správy z vojnového frontu. Je však pravdou, že v Spojených štátoch dochádza k masovej streľbe častejšie ako inde. V porovnaní s inými rozvinutými krajinami je počet zastrelených 25-krát vyšší. Ako je možné, že sa to nedeje v susednej Kanade, kde sú strelné zbrane taktiež obľúbené kvôli poľovníctvu a deti sa tam hrajú rovnako násilné počítačové hry?

Jednou príčinou je všeobecne ľahká dostupnosť zbraní v krajine. Ako je známe, spevák John Lennon sa v New Yorku stal obeťou revolveru pomätenca. Málo sa už vie o tom, že aj ďalší člen skupiny Beatles, George Harrison, bol vo svojom dome napadnutý šialencom odhodlaným zabiť ho. Útok však prežil aj preto, lebo útočník mal v ruke iba nôž, keďže Británia má jedny z najprísnejších zákonov o držbe streľných zbraní. Ostáva špekuláciou, či by bol Lennon vo väčšom bezpečí, ak by neodcestoval do USA.

Po roku 2011 sa počet takýchto vrážd dokonca strojnásobil. Je zaujímavé, že ich páchateľmi boli prevažne mileniáli vo veku medzi 23 a 27 rokov. Podľa psychoterapeutky Harriet Fraadovej mohlo byť ich motiváciou to, že stratili pocit spolupatričnosti s druhými ľuďmi. Šlo výhradne o mužov, ktorých mostom k svetu býva romantický vzťah alebo práca, keďže im nie je spoločensky dovolené prejavovať svoje city otvorene tak, ako ženám. Ich strata z nich preto podľa Fraadovej robí nazúrených jedincov, odcudzených a vzdialených od ostatných, čo vytvára živnú pôdu pre rozvoj duševných chorôb. 

Podľa psychoterapeutky je preto kľúčovou vecou, ktorá umožňuje ľuďom cítiť sa zdravo a integrovane, rovnosť. USA sú však spomedzi bohatých krajín najnerovnostárskejšou krajinou na svete. Samotný ukazovateľ HDP nedokáže odstrániť pocit samoty v človeku, ani zvýšiť pocit spolupatričnosti obyvateľstva. Ľudia pochádzajúci z diametrálne odlišných sociálnych prostredí sa navzájom nepoznajú a nedôverujú si. Ich svety sú oddelené a uzavreté.

V takejto situácii všeobecného odcudzenia sa ľudia uzatvárajú do seba. Tieto prejavy dopadajú najviac na mladých ľudí narodených na prelome tisícročí, ktorí strácajú nádej, že budú vôbec mať nejakú budúcnosť. Nevedia, čo bude so životom na planéte ako takým, nielen to, či si nájdu uplatnenie. Svet okolo nich je charakterický neistotou a väčšia prepojenosť medzi ľuďmi je oslabená.

Fraadová dodáva, že to súvisí s tým, ako sú v kapitalizme ľudské vzťahy založené na obchodných zväzkoch. Pocit neustáleho súperenia alebo okrádania po návrate z práce v nás nemôže vytvoriť dojem láskavosti alebo dôvery v druhých. Väčšina je preto zatrpnutá, cynická a nešťastná, a nevie, ako sa z toho kruhu vymaniť. Príčinu agresivity a nárastu duševných chorôb by sme podľa nej mali hľadať v nedostatku spolupatričnosti. A v tom, čo jej bráni v rozvoji.

Foto: Ilustračné. Zdroj: Wallpaper Flare.


Podporte fungovanie skutočne ľavicového webu bez vplyvu politických strán, reklám a kapitálu.
Za rovnosť, mier a slobodu pre všetkých!

Návod a údaje pre poukázanie Vašich 2% dane nájdete tu: https://new.poleblog.sk/2-z-dane-pre-pole/

Našu prácu môžete podporiť aj priamo, napríklad jednorázovým príspevkom vo výške 5 € alebo ľubovoľným iným príspevkom alebo nastavením trvalého príkazu vo výške 2 € mesačne na naše číslo účtu: SK36 8330 0000 0026 0106 2302.

Ďakujeme za Vašu priazeň.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články