Je nová jadrová doktrína USA hrozbou pre svetový mier?

od Matej Pintér
1124 pozretí

Strategická komunikácia z našich médií šľape na plné obrátky, o čom svedčí aj článok Denníka N s priliehavým názvom „Kým Západ bojoval s terorizmom, Rusko sa stále pripravovalo na konflikt so Západom“.

Z celej tejto maškarády, čo sa už nejaký ten mesiac točí v našich, ale aj svetových mainstreamových médiách sa neviem ubrániť domnienke, že kapitál chce svoje problémy riešiť starým dobrým a osvedčeným spôsobom: zbrojením a „kreatívnym ničením“. Slovami Marxa: „Čím prekonáva buržoázia krízy? Jednak násilným ničením veľkého množstva produktívnych síl, jednak dobývaním nových trhov a dôkladnejším vykorisťovaním starých trhov.“

No aby sme prešli k tomu čo je dôležité a prečo som sa vôbec tento komentár rozhodol napísať pozrime sa prv na to, o čom je vyššie spomenutý článok. Je to obhajoba novej „obrannej“ doktríny americkej armády, ktorá je obranná naozaj iba svojim názvom. Blúznenie o tom, že sa Rusko pripravuje posledné desaťročie na vojnu so západom, zatiaľ čo západ sa sústredil len na boj proti terorizmu, by som radšej rovno zaradil medzi hoaxy. Možno nám autor chce tvrdiť, že USA vydržuje najväčšie námorníctvo a letectvo na boj proti pár teroristom s kalašnikovmi. Len tak pre ilustráciu sa ale môžeme pozrieť na ľahko dostupné informácie: americké letectvo je schopné nasadiť približne 14 000 bojových lietadiel – Rusko naopak, ledva 3500, z toho minimálne tretina je veľmi zastaralá a určite by ste nechceli byť v koži letca, ktorého v nich pošlú proti supermoderným stíhačkám západnej výroby (a to sme ešte neprirátali minimálne ďalších približne 3000 bojových lietadiel ostatných zemí NATO). USA vydržuje najväčšie námorníctvo sveta, vlastní desať lietadlových lodí s jadrovým pohonom – Rusko nemá vo výzbroji porovnateľný ekvivalent a to treba dodať, že lietadlové lode sú zo svojej podstaty ofenzívne zbrane. USA má najpočetnejšie expedičné sily na svete v podobe početných jednotiek mariňákov (v skutočnosti je USA dnes jediná krajina, ktorá má schopnosť viesť vojnu vyššej intenzity mimo svoje hranice a okolie) – Rusko naopak od rozpadu ZSSR takúto schopnosť stratilo a nemá ekonomické a ani personálne kapacity na to, aby ich znovu získalo. Len tak pre ilustráciu – na svoju vojenskú kampaň v Sýrii je Rusko nútené používať aj obchodné lode, z ktorých niektoré patria krajinám alebo firmám z členských štátov NATO.

Dôležitou zmenou obrannej stratégie USA ani tak nie je to, že je konfrontačná a namierená proti Rusku a Číne. Omnoho dôležitejšie a nebezpečnejšie je, že obsahuje zásadnú zmenu filozofie použitia jadrových zbraní. Novú doktrínu nechal vypracovať Donald Trump po svojom nástupe do úradu.  Z amerických vojenských kruhov sa už dlhšiu dobu ozývali hlasy na opätovné rozšírenie a modernizáciu jadrového arzenálu. Cez Obamovu administratívu návrh priechodný nebol. Nová doktrína však túto cestu doširoka otvorila a vojenskí magnáti sa pravdepodobne môžu tešiť na poriadne veľký dolárový koláč od americkej vlády.

Dokument kladie najväčší dôraz na vývoj a stratégiu použitia takzvaných taktických jadrových zbraní a nosičov. Pod tým si treba predstaviť rakety s plochou dráhou letu krátkeho a stredného dosahu, taktické jadrové pumy s hlavicou o sile od 5 do 150 kiloton TNT (pre ilustráciu bomba zhodená na Hirošimu mala 16 kiloton). Treba dodať, že sa nejedná o nové zbrane, ale o zbrane, ktoré boli zakázane alebo obmedzené zmluvami na jadrové odzbrojenie prijatými ešte počas „studenej vojny“. Smer strategického uvažovania americkej armády je zaujímavý a nebezpečný. Hlavným dôvodom pre vyzbrojovanie sa taktickými jadrovými zbraňami je údajne potreba zlomiť vieru protivníkov – predovšetkým Ruska – v to, že USA nie je ochotné použiť svoj jadrový arzenál, pretože je príliš neflexibilný a zničujúci. Pod pojmom flexibilita treba rozumieť to, že taktické jadrové zbrane môže armáda USA nasadiť aj ako odpoveď na nejadrový úder, alebo dokonca pri preventívnom údere na nepriateľa. Takúto filozofiu nasadenia jadrových zbraní, ktorá je akoby vystrihnutá z najhorúcejších období studenej vojny, za adekvátnu či nutnú v mene zachovania mieru nemôže považovať nikto príčetný.

V spomínanom článku Denníka N bola ako obhajoba takéhoto kroku uvedený fakt, že jadrová doktrína ruskej armády obsahuje veľmi podobnú filozofiu nasadenia jadrových zbraní, čo je v prvom rade len čiastočná pravda a v rade druhom – aj keby to pravda bola, tak to nie je dôvod na prijatie tak agresívnej doktríny zo strany USA. Rusko naozaj ráta s použitím taktických jadrových hlavíc v prípade vojny vyššej intenzity. Rusko totiž na rozdiel od USA nemá strategickú výhodu dvoch obrovských oceánov, ktoré im tvoria takmer neprekonateľnú bariéru a tým pádom rozsiahlu inváziu na domovské územie USA robia takmer nemožnou. Rusko má naopak najdlhšie hranice na svete a preto sa zo všetkého najviac obáva rozsiahlej pozemnej invázie (či už vojsk NATO, alebo Číny), na ktorého odrazenie nemá vojenské kapacity. V takom prípade preto ráta s nasadením taktických jadrových prostriedkov na veľké vojenské zoskupenia.

Nová jadrová stratégia USA ukazuje, že nové kolo studenej vojny sa už začalo. Tento krát proti sebe nestoja vyrovnaní protivníci. Jedna strana má jasnú prevahu čo celú situáciu robí o to viac nebezpečnou. Každému musí byť jasné, že ani Rusko, ktoré neváhalo anektovať územie cudzieho štátu a vedie krvavú kampaň v Sýrii nie je žiadnym garantom mieru. A tak nám tu proti sebe stoja dve militarizujúce sa mocnosti a vo svete znovu drndžia zbrane. Je len málo takých, čo naozaj hája zachovanie mieru. Práve to bude vo zväčšujúcej sa kríze kapitalizmu stále náročnejšie. Posledná veľká sociálna revolúcia vznikla z hrôz prvej svetovej vojny, no nám ostáva len dúfať, že tá nová vznikne preto, aby novej veľkej vojne zabránila, pretože je riziko, že po takej vojne už žiadny svet nebude.

Autor je člen Socialistickej Solidarity

Zdroje:
https://www.huffingtonpost.com/entry/trump-nuclear-posture-review-2018_us_5a4d4773e4b06d1621bce4c5?q4
http://www.thedrive.com/the-war-zone/5434/the-possibility-of-russians-using-tactical-nukes-and-the-strategic-importance-of-the-arctic
http://www.armadninoviny.cz/1-2-bilionu-dolaru-pro-americke-jaderne-sily.html
https://www.cbsnews.com/news/rare-look-at-space-command-satellite-defense-60-minutes/
http://www.armadninoviny.cz/americke-jaderne-strategie.html

Foto: ilustračné (U.S. Army)

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články