Firma Nike podporila zamestnaneckú samosprávu vo Vrtieri

od SATR
1416 pozretí

Vrtier, 1.2.2021, SATR

Šičky pracujúce pre slovenskú firmu Snort v obci Vrtier, okres Poltár, ktorá šije oblečenie aj pre veľké odevné firmy ako sú Nike, Adidas, či Puma, sa po neúspešných vyjednávaniach s vedením firmy rozhodli vziať veci do vlastných rúk.

Najprv priestory závodu obsadili a keď majitelia odmietli požadovanú sumu a trvali na súčasných platoch, rozhodli sa prevziať riadenie závodu a majiteľov vyvlastnili.

Tí sa okamžite obrátili na políciu. V súčasnosti prebieha vyšetrovanie. Podľa odborníčky na ústavné právo z Právnickej fakulty Univerzity Komenského Sofie Venduličovej však má podnet malú šancu na úspech, pretože majitelia porušovali právo šičiek na primeranú životnú úroveň garantované Medzinárodným paktom o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach. Išlo tak o zneužívanie majetku a neoprávnené obohacovanie sa, ktoré sa v niektorých krajinách Európskej únie rieši práve zmenou vlastníctva v prospech poškodených.

Foto: SATR

„Z 250 eur sa nedá uživiť rodina,“ uviedla Petra Majerová, ktorá vo firme pracuje 15 rokov. Pochvaľuje si nedávne zmeny: „Odkedy si riadime firmu sami, nikto nás nenúti robiť nadčasy a môžeme si dovoliť aj dlhšie prestávky. Zlepšila sa tiež nálada a pri práci si spievame.“

Kontrakty s odberateľmi šatstva ostávajú platné. Vedenie firmy Nike sa dokonca rozhodlo podporiť slovenské šičky a plánuje podobný model majetkových vzťahov otestovať v niektorých svojich závodoch v Bangladéši. Hovorca slovenskej pobočky Juraj Mako vysvetlil, že akcionárov trápia podmienky, v ktorých ich zamestnanci pracujú a závod vo Vrtieri je pre nich inšpiráciou. Nike od februára spúšťa propagačnú kampaň, ktorú môžte vidieť v nákupných centrách po celom Slovensku. Za jej grafickým prevedením stojí reklamná agentúra Hogwash Group.

Platnosť uvedených informácií overujeme.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!