Feministky vyberajú: Kristína

od Kristína Karabová
3244 pozretí

Spúšťame novú rubriku Feministky vyberajú, ktorá bude tematicky venovaná tomu, čo čítajú, pozerajú a na akých vlnách surfujú feministky a feministi. Každé dva týždne sa vám ozve niektorá (niektorý) z nás, aby ste získali prehľad o tom, čo vám mohlo uniknúť pomedzi prsty.

Keďže je máj (a máj v ex-ZSSR je tradične tematizovaný tzv. májovými sviatkami: 1. májom ako sviatkom práce a 9. májom ako Dňom víťazstva), aj Komunistická strana Ruskej federácie sa snažila pritiahnuť viditeľne mladšiu generáciu na tradičnú demonštráciu 1. mája. 

(preklad: Naši sa stretávajú o 11:00 na Kalužskom námestí v Moskve (…), ČERVENÁ MOSKVA – ČERVENÝ 1. MÁJ, Mier! Práca! Prvý máj! Užívaj!)

Áno, to, čo ste práve videli, bola… detabuizácia menštruácie vo fancy podaní stalinistickej strany za zvukov dramáča. Ehm! 


Možno ste nezachytili to, že zúrivého rasistického kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa vo februári zachytila na kresbe umelkyňa Ilma Gorektorá samu seba označuje za umelkyňu s fluidným rodom a venuje sa angažovanému umeniu, vrátane body-artu. 

Na inkriminovanej kresbe je zvečnená jeho tvár v jednej zo svojich príslovečných excitovaných podôb s telom v Adamovom rúchu. Po tom, čo vyložila obrázok na internet, sa spustili vlna reakcií, a to nielen od Trumpa. (Umelkyňou zobrazený primalý fikčný penis bol pre Trumpa natoľko znepokojujúci, že jeho dĺžku obhajoval aj počas Republikánskych debát 4. marca.).

Na Facebooku ju žalovali tretie strany pre porušenie autorských práv, i keď to dielo bolo jej. Požiadala preto Facebook, aby jej poskytli meno žalujúceho, čo sa nestalo. Takisto jej denne chodili vyhrážky od Trumpových priaznivcov ako aj anonymné telefonáty, v ktorých sa jej vyhrážali súdom, ak nestiahne obrázky z internetu. No a koncom apríla dostala päsťovku od jedného z fanúšikov. Stratiť falus je ešte stále horšie ako stratiť tvár. Obrázok je voľne na stiahnutie vo výbornej kvalite tu


Ilma Gore počas svojej performancie. Autor: Gertrudemac. Zdroj: Wikimedia Commons


No a ako by sa dali obísť veci kresťanské, veď rada som, že sa (aj) za mňa niekto modlí každý deň. Keby ten boh náhodou existoval, určite mi to, ako zblúdenej antikristke, pomôže. Či to však pomáha ženám v pôrodniciach, kde sa vykonávajú aj potraty a kde sa katolíci z iniciatívy 9 mesiacov za život dennodenne modlia, je už otázne. S transparentami Dieťa – najdrahší dar, Daruj život – pomôžeme Ti (presne to potrebujem) za bzučania, rapotania a šušotania skôr ženy stojace pred ťažkým rozhodnutím stigmatizujú, ako pomáhajú. Modliace komando ma rozmapované celé Slovensko, kde sa určite treba ísť modliť. Nepôjdeme do pekla.

V posledných dňoch z katolíckeho tábora prišli výpady proti povinnej školskej literatúre od Petra Pišťanka a Dušana Taragela, ktoré sú podľa nich vulgárne a zobrazujú sexuálne násilie, a preto najviditeľnejšia tvár Aliancie za rodinu (AZR) Andrej Chromík nechápe, ako môžu falošné a pokrytecké feministky mlčať. Našťastie aj v jeho tábore sa diskutuje o nevhodnosti takéhoto správania, i keď z dôvodov skôr pragmatických ako ideologických. A ja preto môžem len dúfať, že slovenčinárky a slovenčinári nebudú na hodinách také/í povrchne moralistické/í ako pán Chromík and spol. 
Etiópska matička božia. Autor: A. Davey. Zdroj: flickr

A keďže bol minulú nedeľu deň matiek, nezaškodí trochu čítania z Aspektu o myslení matiek 


No a oddychovka na záver: MACMA (argentínska dobročinná organizácia) vytvorila video o nevyhnutnosti kontroly prsníkov na rakovinu mliečnych žliaz, informujúce o tom, ako sa to dá urobiť aj doma. A keďže sa na sociálnych sieťach ženské bradavky cenzurujú, pristúpili k problému bradaviek takto.

No a spolu s prsíčkami sa teším na ďalší výber snáď už o dva týždne.  

 

 

 

 

 

 

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články